International Animation Film Festival, Nov 19 - Nov 23, 2014

magyar

ANIMATED NIGHT

5-HOUR ANIMATION MARATHON WITH TASTINGS OF JAMESON WHISKEY

nov. 22

21:00

Uránia, Grand Hall

ANIME HAIKU

KOJI YAMAMURA selects from toyko university of arts graduation films in 2014

nov. 20

21:30

Uránia, Csortos Hall

nov. 23

21:30

Uránia, Csortos Hall

Best of Anilogue 2014

nov. 23

14:00

Uránia, Csortos Hall

best of SUPINFOCOM

FRENCH SUPINFOCOM ANIMATION SCHOOL RECENT GRADUATION WORKS

nov. 22

15:30

Uránia, Csortos Hall

Beyond Beyond

Resan till Fjäderkungens Rike

nov. 21

17:30

Uránia, Grand Hall

nov. 22

14:00

Uránia, Grand Hall

CARTOON DOR NOMINEES 2014

nov. 22

19:30

Uránia, Csortos Hall

nov. 23

11:00

Uránia, Csortos Hall

CHEATIN

nov. 21

21:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

21:00

Uránia, Grand Hall

Czech Centre Presents: Alice

nov. 20

20:00

Uránia, Csortos Hall

Czech Centre Presents: Little Otik

Otesánek

nov. 21

20:30

Uránia, Csortos Hall

Czech Centre Presents: Short films of jan svankmajer

nov. 23

20:00

Uránia, Csortos Hall

Czech Centre Presents: The Conspirators of Pleasure

nov. 22

17:30

Uránia, Grand Hall

Giovannis island

Giovanni no Shima

nov. 21

19:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

19:00

Uránia, Grand Hall

Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky

nov. 19

19:00

Uránia, Grand Hall

Juan Pablo Zaramella Masterclass

nov. 20

11:00

University of Applied Sciences

juan pablo zaramella retrospective

filmmaker in attendance!

nov. 22

17:00

Uránia, Csortos Hall

Lisa Limone and Maroc Orange: a Rapid Love Story

Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu

nov. 20

21:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

15:30

Uránia, Csortos Hall

o!PLA ACROSS THE BORDERS

BEST OF POLISH O!PLA FESTIVAL 2014

nov. 21

15:30

Uránia, Csortos Hall

Priit and Olga Pärn common retrospective

filmmakers in attendance!

nov. 23

17:30

Uránia, Csortos Hall

Priit Pärn workshop

nov. 24

11:00

University of Applied Sciences

Short Film Competition A

nov. 20

16:00

Uránia, Grand Hall

nov. 21

17:30

Uránia, Csortos Hall

Short Film Competition B

nov. 20

18:30

Uránia, Csortos Hall

nov. 21

16:00

Uránia, Grand Hall

Short Film Competition C

nov. 21

19:00

Uránia, Csortos Hall

nov. 22

16:00

Uránia, Grand Hall

Song of the Sea

nov. 22

11:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

14:00

Uránia, Grand Hall

The Apostle

O Apóstolo

nov. 19

21:00

Uránia, Csortos Hall

nov. 22

21:00

Uránia, Csortos Hall

The Art of Happiness

L

nov. 22

19:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

17:30

Uránia, Grand Hall

The Boy and the World

O Menino e o Mundo

nov. 20

17:30

Uránia, Grand Hall

nov. 23

16:00

Uránia, Grand Hall

The Day of the Crows

Le jour des corneilles

nov. 20

15:00

Uránia, Csortos Hall

nov. 22

11:00

Uránia, Csortos Hall

The Unbeatables

Metegol

nov. 20

19:00

Uránia, Grand Hall

nov. 23

11:00

Uránia, Grand Hall

WORLD PANORAMA

nov. 20

17:00

Uránia, Csortos Hall

nov. 22

14:00

Uránia, Csortos Hall

Our sponsors